تبلیغات
كتاب روزنه ای به اندیشه ها و ایده های نو - آسیب شناسی دلایل استفاده از گوشی های چند سیم كارته توسط افراد جامعه (بخش نخست)

كتاب روزنه ای به اندیشه ها و ایده های نو

كاربران نقاب دار پشت گوشی های چندگانه!

گالیا توانگر
در شلوغی مترو به زحمت گوشی اش را بیرون می كشد تا پاسخگو باشد. در حین مكالمه دوباره از كیفش نوای زنگ موبایل برمی خیزد. می آید كه گوشی دوم را پاسخ بدهد یك گوشی قدیمی نوكیا كه تیپی مناسب موزه دارد، كف قطار با ضربه شدید از هم می پاشد. این سومی از آن جان سخت هاست. فقط باطری اش بیرون می افتد.
امروزه با آمدن گوشی های چهار سیم كارته چینی دیگر نیازی به حمل گوشی های متعدد نیست. هرچند تولیدكنندگان این گوشی های چینی بی كیفیت تنها با استفاده از خلق چنین امكانی در گوشی هایشان سعی داشته اند برای زمانی كوتاه گوی رقابت را از برندهای رده یك دنیا بربایند و اندكی هم موفق بوده اند. اما با فاصله كوتاهی غول های برند گوشی تلفن همراه نیز وارد این میدان شده اند. دو سیم كارت های سامسونگ، نوكیا، موتورآلا و LG پایشان به بازار داخلی ما هم باز شده است.
نمی خواهیم بگوییم همه افرادی كه همزمان از چند سیم كارت استفاده می كنند، به دنبال استفاده نادرست از فناوری های جدید هستند، اما می خواهیم بگوییم چطور این فناوری جدید را برای ارتقا كیفی زندگی مان و مدیریت زمان در اختیار بگیریم؟
اژدهای خفته چین كه این روزها از خواب كاملا بیدار شده برای بلعیدن بازارهای جهانی ناگزیر است همزمان با خلق فناوری، در اندیشه ایجاد نیازهای جدید در وادی مصرف گرایی باشد.
معمولا ابتدا چینی ها امكانات جدید گوشی ها را ایجاد می كنند. این امكانات جدید را روی گوشی های بی كیفیت نصب كرده و به بازار می فرستند. این گونه تا زمانی كه برندهای معتبر به خود بجنبد و امكاناتی كه چینی ها ایجاد كرده اند به گوشی های با كیفیت اتصال دهند، اژدهای چینی بلعیدن سرمایه مشتریان را تا حد لازم انجام داده است.
پس اساسا استفاده از هر نوع امكانی در فناوری های به روز دنیا ضرورت شماره یك زندگی شهروندان جهان به حساب نمی آید.
گوشی های چند گانه همان طور كه تولیدكنندگانشان بارها در مصاحبه های خود به آن اشاره كرده اند، ممكن است مناسب كاربرانی باشد كه دائما بین كشورهای مختلف در سفر و تجارت هستند. این گونه با گذر از مرزهای خاك یك كشور و ورود به خاك كشور دیگر می توانند خط مربوط را فعال كنند. سؤال اساسی این است كه این گوشی های چند سیم كارته چه ضرورتی برای زندگی افراد عادی جامعه دارند؟ و آسیب هایی كه در پی استفاده نادرست از این فناوری های به روز در جامعه نمود پیدا می كنند، كدامند؟
كاربران گوشی های چند سیم كارته چه كسانی هستند؟
خیلی از افراد عادی جامعه بهانه شان برای استفاده از گوشی های چندگانه این است كه یك سیم كارت را به مخاطبین عمومی و یك سیم كارت را به مخاطبین خصوصی خود اختصاص دهند. این درحالی است كه تقریبا اكثر گوشی های فعلی در بازار قابلیت گروه بندی كردن لیست دوستان، همكاران و خانواده را دارند. حتی به راحتی می توانیم شماره هایی را كه مایل به پاسخگویی نیستیم در لیست رد تماس قرار دهیم. پس بهانه دسته بندی كردن مخاطبین برای كاربران گوشی های چند سیم كارته بهانه پروپاقرصی نیست، مگر آن كه كسی بخواهد در برخی ارتباطاتش یك عده شماره سیم كارت اصلی او را نداشته و به سیم كارت های ایرانسل و تالیا و... متصل شوند. این كاربران دسته اخیر معمولا خود را شاغلین بدون مغازه و یا واسطه ها و تاجرین كالا معرفی می كنند كه دائما باید با مخاطبین نه چندان صمیمی و كاری خود در ارتباط باشند.
مجید دمقی جوان موبایل فروشی است كه مصرانه اعتقاد دارد كاربران گوشی های دو سیم كارته به بالا «بیزینس من های» بسیار مشغول هستند. این فروشنده گوشی های دو سیم كارته، خود نیز از دو خط ثابت و ایرانسل به طور همزمان استفاده می كند.
وی می گوید: «مشتری های من از ابتدای روز تا ساعات پایانی شب به من زنگ می زنند. بنابراین در ساعاتی كه استراحت می كنم خط ایرانسلم را خاموش كرده و خط ثابتم را كه متعلق به مخاطبین صمیمی تر است روشن می گذارم.» اما حقیقت آن روی دیگری هم دارد. هستند كاربرانی به ویژه از قشر نوجوان و جوان كه به جای گوشی بازی، خط بازهای حرفه ای هستند!
این روزها به دلیل امكان خریدوفروش ارزان برخی خط های غیرثابت، بازار و اشتیاق گوشی های چندگانه پررنگ تر شده است.
نقاب بی هویتی بر چهره برخی كاربران چند سیم كارته!
فرشاد ایوانی كه هفت سال است در بازار تلفن همراه فعالیت می كند، دلیل استفاده از گوشی های چینی چندگانه را گرایش به مد و دلیلی برای پز دادن نمی داند، چرا كه به قول او گوشی بی كیفیت چینی اسباب پز دادن نمی شود. اما گروه دیگری از فعالین بازار گوشی و خط تلفن همراه به خوبی واقفند كه 50درصد كاربران گوشی های چندگانه كاربران تنها و منزوی هستند كه می خواهند دامنه ارتباطات مجازی شان را گسترش دهند، بی آن كه شناخته شوند!
علیرضا ابراهیمی فروشنده تلفن همراه ابتدا به نقایص گوشی های چندگانه اشاره كرده و می گوید: «الآن بیشتر سه سیم كارته های چینی برای فروش در دسترسند، اما تعداد محدودی چهار سیم كارته هم وارد شده است. با این حال اكثر چنین گوشی هایی فینگرتاج نیستند، دوربین دومگاپیكسل به پایین دارند و مقدار حافظه شان و رم خورشان بالا نیست.»
وی كه در این ده روزه 5 مورد مشتری گوشی دو سیم كارته داشته، ادامه می دهد: «همه آن ها كه نمی توانند شاغل و تاجر باشند. آنان جوانان تنهایی هستند كه می خواهند با افراد بیشتری ارتباط بگیرند و نمی خواهند شماره خصوصی شان لو برود! شماره های غیرثابت را هر وقت كه بخواهند دور انداخته و با توجه به قیمت پایین این قبیل سیم كارت ها شماره جدیدی خریداری می كنند!»
یك مشترك تنها، چند گوشی همراه!
فناوری كه متولد می شود یك روش انحصاری برای استفاده ندارد و كاربران می توانند روش های متعددی برای بهره برداری از آن داشته باشند كه پدیده تلفن همراه از جمله آنهاست. امروزه بین كاربران فناوری های نوین تفاوت های زیادی وجود دارد. هیچ گاه نباید فراموش كرد كه تلفن همراه بسیاری از مشكلات یك تاجر را حل كرده است، اما از آن سو استفاده غیراصولی از این فناوری به ویژه توسط نوجوانان و جوانان آموزش ندیده چالش ها و آسیب های متعددی را به بستر خانواده و جامعه كشانده است.
مجید كاشانی استاد جامعه شناس به نظریه چارلز هورتن كولی اولین جامعه شناسی كه گروه های نخستین و دومین را در ارتباطات اجتماعی افراد تعریف كرده، برمی گردد و می گوید: «گروه های نخستین ارتباطی گروه هایی هستند كه افراد آن ارتباطات چهره به چهره دارند. همدلی، صمیمیت، یكرنگی، پشتوانه عاطفی، حمایت (تأمین اجتماعی)، حل كردن مشكلات طرفین رابطه، تكوین شخصیت افراد و... در دل این گروه ها رخ می دهد. برای مثال هم بازی ها، هم محلی ها و اعضای فامیل جز این گروه ها هستند. اما گروه های ثانویه گروه های ارتباطی را شامل می شوند كه در آن ارتباطات خشك و رسمی بوده و افراد اگرچه آزادانه وارد ارتباطات ثانویه می شوند، ولی دوست ندارند همه ابعاد شخصیتی و هویتشان شناسانده شود. این افراد با هم آشنایی خانوادگی ندارند.
بیشتر ارتباطات درون جامعه از این دست است. بنابراین هستند كسانی كه تلاش می كنند سر از كار دیگران درآورده و اطلاعات شخصی آن ها را بربایند.
امروزه پدیده گمنامی گریبانگیر بسیاری از ما به ویژه جوانان است.
گروه جوانان علی رغم این كه روابط به سمت گمنام ماندن پیش رفته، دوست دارند در زیر پوسته گمنامی روابط پنهانی غیررسمی را رقم بزنند.
انسان به صورت غریزی نیز تاب تنهایی و اسارت در روابط خشك و رسمی را نمی آورد. شاید یك سر این قضیه از این جا نشأت بگیرد كه ما خود را منزوی ترین موجود عالم كرده ایم و در اتاق تكنولوژی به اسارت درآمده ایم.»
این جامعه شناس با بیان این كه در صورتی استفاده از چند خط قابل توجیه است كه هركدام از خطوط كاركرد خاصی داشته باشند، می گوید: «این كه بعضی ها عنوان می كنند گروه های مختلف همكاران، دوستان و خانواده را با كمك خط های مختلف دسته بندی می كنند، بهانه قابل قبولی نیست، چرا كه اكثر گوشی های تلفن همراه به تنهایی قابلیت چنین اقدامی را دارند. بعد از پدیده گمنامی كه گریبانگیر انسان تنهای امروز شده، دلیل دوم استفاده از گوشی های چندگانه توسط افراد عادی این است كه فرد می خواهد برخی اعمال و ارتباطات خود را مخفی كرده و یا حتی برعكس آشكارسازی داشته باشد. ارتباطات پنهانی برخی جوانان مصداقی برای مخفی سازی و انتشار آگهی های تبلیغاتی توسط تلفن همراه و خط های مختلف مصداقی برای آشكارسازی برخی عملكردهاست.
دلیل سوم چشم و همچشمی هاست. ما یاد گرفته ایم كه آدم های همیشه مشغول معمولا باید آدم های مهمی باشند، پس به تدریج داشتن چند خط و گوشی بخشی از ژست و مد آدم های مهم بودن می شود!»
این كارشناس ارتباطات اجتماعی دلیل چهارم رونق استفاده از گوشی های تلفن همراه چندگانه را تبلیغات گسترده در زمینه فروش ارزان سیم كارت های غیرثابت عنوان كرده و می گوید: «باید در استفاده از فناوری و ارتباطاتی كه در پی آن رقم می خورد به تبعات چنین ارتباطاتی نیز توجه داشت.»
وی در تكمیل صحبت هایش دلیل پنجم استفاده نادرست از فناوری تلفن همراه و گوشی های چندگانه را فقدان الگوهای صحیح استفاده از این فناوری عنوان كرده و می گوید: «فرزندان از بزرگ ترها الگو می گیرند. وقتی مصرف بی هدف در خانواده الگو باشد، نوجوان و جوان نیز از همین الگو تبعیت خواهد كرد.»
سردرگمی در نحوه استفاده از فناوری
و عدم آموزش
عباس اسماعیل گل روانشناس نیز معتقد است هر پدیده ای از چهار جنبه زیستی، اجتماعی، معنوی و روانی قابل بررسی است.
وی دلیل اجتماعی پدیده استفاده غیرصحیح از گوشی تلفن همراه را چشم و همچشمی هایی می داند كه در خانواده ریشه دارند. این روانشناس معتقد است الگوی مصرف از خانواده به فرزندان ارث می رسد.
«اسماعیل گل» دلیل روانی بروز این پدیده را كمبودهای گذشته فرد در محیط خانواده عنوان كرده و می گوید: «افرادی هستند كه در خانواده به دلیل نداشتن امكانات از حداقل ها برخوردار بوده اند و حالا كه در گذر زمان به رفاه بیش از حد رسیده اند نمی دانند چطور از این امكان جدید بهره مند شوند؟ لذا در به كارگیری مصادیق فناوری در زندگی شان اغراق آمیز عمل می كنند.»
وی ادامه می دهد: «در دلایل زیستی بحث عدم یادگیری استفاده صحیح از امكانات مطرح می شود. این افراد استفاده صحیح از فناوری را نیاموخته اند.»
این روانشناس در تكمیل صحبت هایش به كمرنگ بودن ریشه های معنوی افرادی اشاره می كند كه نحوه صحیح استفاده از فناوری را سرلوحه عملكردشان قرار نداده و فناوری را به شیوه منفی در اختیار می گیرند. وی می گوید: «كسانی كه ارتباط قوی با خدا دارند، خودشان را شناخته اند، چرا كه خودشناسی مقدمه خداشناسی است. اما این آدم ها چون نقاط ضعف و قوت خود را به خوبی نمی شناسند، نمی توانند برنامه درستی برای زندگی داشته باشند.»

 

نظرات() 
foot problems
شنبه 18 شهریور 1396 04:06 ب.ظ
excellent publish, very informative. I ponder why the opposite specialists of
this sector do not notice this. You must proceed your writing.

I am sure, you've a great readers' base already!
http://imperfectalmana52.snack.ws
پنجشنبه 22 تیر 1396 11:00 ق.ظ
Please let me know if you're looking for a author for your blog.

You have some really great posts and I believe I would be a good asset.
If you ever want to take some of the load off, I'd love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine.
Please shoot me an email if interested. Kudos!
manicure
دوشنبه 18 اردیبهشت 1396 08:52 ق.ظ
We stumbled over here coming from a different website and thought I might as
well check things out. I like what I see so i am just following
you. Look forward to looking at your web page for a second time.
BHW
چهارشنبه 23 فروردین 1396 09:09 ب.ظ
Appreciating the commitment you put into your blog and
detailed information you provide. It's awesome to come across a blog every once in a
while that isn't the same out of date rehashed material.
Great read! I've bookmarked your site and I'm including your
RSS feeds to my Google account.
BHW
چهارشنبه 23 فروردین 1396 02:57 ق.ظ
Hey would you mind letting me know which hosting company you're utilizing?
I've loaded your blog in 3 different internet browsers and I must say this
blog loads a lot faster then most. Can you suggest a good hosting
provider at a reasonable price? Thanks a lot, I appreciate it!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
 • آخرین پستها

 • ابر برچسبها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :