تبلیغات
كتاب روزنه ای به اندیشه ها و ایده های نو - گشتی در فروشگاه های شهر كتاب پایتخت (بخش پایانی)

كتاب روزنه ای به اندیشه ها و ایده های نو

گشتی در فروشگاه های شهر كتاب پایتخت (بخش پایانی)


پریسا جلالی
شهركتاب؛پایگاه تبلیغ علوم انسانی غربی
http://www.kayhannews.ir/910211/500.jpg
فروشگاه های شهر كتاب كه با هدف ترویج فرهنگ مطالعه و عرضه كتب ارزشی و همسو با مواضع نظام و انقلاب دایر گردیده، امروز اما از این اهداف فاصله گرفته و به ویترین كتاب های غیرارزشی و حتی ضد انقلاب مبدل شده است.
با گشتی در فروشگاه های شهر كتاب خواهید دید كه در ویترین این مكان ها كتاب های افراد دگراندیش و سكولار و بعضاً فراری از وطن، تبلوری عینی و ملموس دارد. اما از كتاب نویسندگان انقلابی و افرادی كه عمری را برای به ثمر رسیدن نهال انقلاب اسلامی جان فشانی كرده اند خبری نیست.
از همه فاجعه بارتر این است كه متوجه شوید اغلب این فروشگاه ها از بودجه پول بیت المال تغذیه می كنند، ولی در رهن و اجاره افرادی قرار گرفته كه متاسفانه خود در مسیر انحراف فكری بوده و دارای آثاری ضدارزشی هستند.
این در حالی است كه فروشگاه های فوق باید در خدمت ترویج افكار انقلابی و دینی و اسلامی منطبق با راهبردها و سیاست های فرهنگی رهبر معظم انقلاب باشد ولی با بررسی دقیق این مراكز ملاحظه می گردد كه واقعیت چیز دیگری است!
در دو شماره قبلی این گزارش به وضعیت فروشگاه های شهر كتاب، رویكردهای نظری كتاب های عرضه شده و محتوا و سیاست های همایش ها و برنامه های آن با دعوت از سفرای كشورهای غربی اشاره كردیم. در این شماره ادامه همان مباحث را می خوانید.
شورای شهری ها فعلا وقت ندارند
برای اینكه در روند تهیه این گزارش یك طرفه به قاضی نرفته باشیم علاوه بر اینكه با مسئولان شهر كتاب گفت وگو كردیم، با برخی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران نیز تماس گرفتیم.
حسن بیادی، عضو شورای شهر تهران در تماس تلفنی به گزارشگر كیهان می گوید: «بنده در جریان ریز جزئیات فروشگاه های شهر كتاب نیستم و اطلاعی ندارم، شما با اعضای كمیسیون فرهنگی شورای شهر تماس بگیرید.»
گرچه انتظار می رفت كه آقای «حسن بیادی» حداقل به عنوان یك عضو شورای شهر اطلاعاتی حتی در حد اندك نیز می داشت اما پاسخ به سؤال گزارشگر كیهان را به آقای طلایی، رئیس كمیسیون فرهنگی ارجاع دادند.
در تماس های مكرر با آقای مرتضی طلایی نیز متاسفانه پاسخگو نبودند و موفق به گفت وگو نشدیم. در تماس با آقای علیرضا دبیر، عضو دیگر شورای شهر تهران، ایشان پاسخ به سؤال گزارشگر كیهان را به روز دیگری موكل كرد كه در صورت انجام گفت وگو با ایشان، در شماره های آینده منعكس خواهد شد.
سرویس گزارش روزنامه كیهان برای روشن شدن حقایق و پاسخ به شبهات و سؤالات مطروحه آماده انعكاس دیدگاه های مسئولان در ارتباط با این گزارش است و از آن استقبال می كند. در بخش پایانی این گزارش ادامه مصاحبه تفصیلی با پیام فضلی نژاد و نیز گفت وگو با بهمن دری (معاون فرهنگی وزیر ارشاد) را می خوانید:
شهر كتاب: پایگاه گسترش علوم ا نسانی غربی
یكی از اهداف دایر شدن فروشگاه های شهر كتاب پایتخت در شهرداری تهران ترویج فرهنگ انقلابی و اسلامی منطبق با اهداف والای نظام جمهوری اسلامی است. حال سؤال اینجاست كه آیا این فروشگاه ها در این جهت قدم برداشته اند؟
پیام فضلی نژاد، عضو دفتر پژوهش های مؤسسه كیهان در ادامه گفت وگوی تفصیلی خود با خبرنگار سرویس گزارش به رویكرد مقام معظم رهبری در زمینه وظیفه نهادهای عظیم فرهنگی برای تبلیغ آثار منطبق با معرفت و حكمت اسلامی اشاره می كند و می گوید: «دقیقاً در نیمه شهریور 1388 و اوج فتنه سبز، رهبر حكیم انقلاب فرمودند «با شجاعت وارد نقد علوم انسانی غربی شوید.» در سفر تاریخی به قم، حضرت آقا از ضرورت گسترش علوم انسانی اسلامی در حوزه نشر و كتاب و فرهنگ و دانشگاه گفتند. این تاكیدات، برآمده از یك تبیین بود و اینكه حضرت آیت الله خامنه ای در تبارشناسی فتنه پس از انتخابات به ما یك راه روشن را نشان دادند ؛ اینكه، حوادث فتنه را باید حاصل گسترش معرفت سكولار غربی در سطوح حاكمیتی و عرصه عمومی دانست. جای دیگری رهبری فرمودند: این اصلا مطلوب نیست كه آثار علوم انسانی سكولار كه برخی از گزاره های آنان «ذاتا مسموم» است، ترویج شود.
پژوهشگر مؤسسه كیهان افزود: «با سند اثبات می شود كه كار شهر كتاب خصوصاً پس از ایام فتنه سبز، كاری جز بسط علوم انسانی سكولار نبوده است. با عملكرد نهادهایی مثل شهر كتاب است كه مطالبات فرهنگی رهبری زمین می ماند و از آن غفلت می شود. وقتی روز 2 دی 1388 (یعنی یك هفته قبل از حماسه 9 دی) شهیندخت خوارزمی كه یكی از چهره های سكولار و معلوم الحال است، به شهر كتاب دعوت می شود تا به معرفی كتابی بپردازد كه در آن نحوه فروپاشی رژیم های ضدآمریكایی و ضدسرمایه داری معرفی و شرح داده شده است، شما دیگر چه انتظاری دارید؟ وقتی یك سال بعد از این، در 11 اسفند 1389 مدیر فرهنگی سفارت آلمان با معاون فرهنگی شهر كتاب جلسه می گذارند تا فلسفه و ادبیات آلمانی و اروپایی در ایران توسط شهر كتاب ترویج شود و 6 ماه بعد نتیجه آن می شود برگزاری نمایشگاهی با 250 عنوان كتاب فلسفی و ادبی آلمانی در شهر كتاب مركزی، دیگر چه انتظاری دارید؟ بعد در نظر بیاورید كه شهریور 1388 هرتا مولر آلمانی كه برنده جایزه ادبیات نوبل شد، دقیقاً با تصریح روی براندازی ایران از راه «جنگ نرم ادبی» همین سیاست را پیشنهاد كرده كه اكنون شهر كتاب مجری آن است.»
بنگاه های نشر و پخش كتاب از دهه 1330 كه دو بنگاه «نشر و ترجمه كتاب» (زیر نظر احسان یارشاطر بهایی) و «مؤسسه آمریكایی فرانكلین» (با مدیریت همایون صنعتی زاده، جاسوس تابلودار غرب) به راه افتاد، تحت نفوذ و مدیریت جریان های غیردینی و بعضاً معاند بوده است. حتی عده ای معتقدند كه مافیای «چاپ آمریكایی» كه بازماندگان حزب توده هستند، كماكان بر حوزه نشر مسلط اند.
بازماندگان مؤسسه آمریكایی فرانكین در شهر كتاب
فضلی نژاد درباره حضور بازماندگان و همكاران بنگاه های انتشاراتی- فرهنگی عصر طاغوت در «شهر كتاب» نیز حرف های زیادی دارد. وی می گوید: «از سال 1378 مدیر شهر كتاب نیاوران (زهرایی) را می شناسم، زهرایی به واسط رفاقتش با منوچهر انور، عملا از سیاست های او در یكی از مهم ترین مراكز فرهنگی در قلب پایتخت جمهوری اسلامی پیروی می كند. من زمستان 1380 به ویلای آقای انور در خیابان فرشته برای مصاحبه در پیرامون زندگی اش رفته ام. قبلا شنیده بودم ایشان متهم به بهاییت است، اما مشخص است كه منوچهر انور هم رئیس كانون سینماگران پیشرو (با حمایت شخص فرح پهلوی) است و هم تهیه كننده و كارگردان تئاتر ضددینی معروف به «شهر قصه» با همكاری بیژن مفید! ایشان اغلب تا زمان اصلاحات در فرانسه بود و بعد كه آمد با شهلا لاهیجی (مجرم كنفرانس برلین و ناشر آثار جین شارپ) همكاری كرد؛ بسیار هم بی حاشیه است و غیرمطبوعاتی. سال 1387 ایشان را به همراه آقای زهرایی اتفاقی در شهر كتاب نیاوران دیدم و آقای زهرایی گفت با كمك انور داریم یك تجدید ساختار می كنیم؛ آقای انوردر دهه 1350 سردبیر انتشارات فرانكلین بود و امثال كریم امامی و نجف دریابندری زیرنظرش بودند. انتشارات فرانكلین هم كه رسما با بودجه دولت آمریكا در دهه 1330 تاسیس شد ، اما حاصل این تجدید ساختار ، مهم است. شما وقتی داخل شهر كتاب نیاوران می شوید، تمام مجلات ضدانقلابی و سكولار و آثار نویسنده های معاند را در قفسه های جلوی ورودی كتابخانه و به تعداد زیاد روی هم چیده شده ، می بینید. از ماهنامه بخارا كه ارگان تاریخ نگاری فراماسونرها است تا فصلنامه گفت وگو كه رامین جهانبگلو در اعترافاتش گفت كه وزارت خارجه آمریكا او را به مراد ثقفی (سردبیر گفت وگو) وصل كرده یا ماهنامه مهرنامه و... همه به شكلی ویژه به شما معرفی و عرضه می شود. در كنارش، موسیقی غربی در برخی شعب مهم شهر كتاب گاهی یك سالن و گاهی یك بخش ویژه را به خود اختصاص داده اند و آخرین محصولات موسیقی غربی ، هم صدایش پخش می شود و هم خودش عرضه! اصلا برای این ها دیدگاه های نظام درباره مسایلی مانند موسیقی مهم نیست. نتیجه اینكه آقای منوچهر انور كه یكی از بازماندگان انتشارات فرانكلین و وابسته مستقیم به آمریكاست و با دفتر فرح پهلوی هم ارتباط داشته، از مشاوران اصلی مركز این مجموعه در شمال شهر تهران است كه كاملا منطبق با رویكردهای سرمایه داری اداره می شود.»
وظیفه نهادهای نظارتی و كوتاهی شورای شهر
نهادهای نظارتی در مقابل این غفلت ها و سیاست های مروج استحاله فرهنگی جوانان چه كرده اند؟ از فضلی نژاد كه در كتاب جدیدش با نام «ارتش سری روشنفكران» نیز به ریشه ها و زمینه های رواج سكولاریسم فرهنگی پرداخته است، سؤال می كنیم كه چرا این سخنان بعداز این همه سال درباره عملكرد یك نهاد فرهنگی بزرگ طرح می شود؟ مسئولیت نهادهای نظارتی چیست؟ عضو دفتر پژوهش های موسسه كیهان ابتدا به یك اتفاق در مراسم افتتاح شهر كتاب مركزی در 3 اسفند 1389 اشاره می كند و می گوید: «آقای قالیباف، شهردار محترم تهران در كنار مهندس فیروزان (مدیرعامل شهر كتاب) دراین روز به مراسم افتتاح شهر كتاب مركزی می روند. شیوه عجیبی هم شده كه چند چهره موجه مثل آقای دعایی یا برخی روحانیون دیگر را دعوت می كنند؛ آن هم در كنار یك عده كثیر از فعالان مروج سكولاریسم مثل آقای كریم مجتهدی كه از بازماندگان نسل ایرج افشار و احسان یارشاطر «بهایی» است. عصاره مراسم این است كه كریم مجتهدی می گوید: «این فروشگاه چیزی از فروشگاه های فرانسه كم ندارد.» یعنی الگو رسما اعلام می شود؛ الگوی فرانسوی. اینجا جای موضع گیری شهردار محترم تهران است كه رویكرد مقام معظم رهبری، تمدن سازی اسلامی است نه رفتن به سوی الگوی فرانسوی كه عین «تهاجم فرهنگی» و از الگوهای «ناتوی فرهنگی» است، اما آقای قالیباف ساكت است و صرفا شنونده! بلكه انتظار این است كه ناظر باشد و نه تنها سبب وظیفه اعتقادی شان، بلكه در مقام ایفای وظیفه ذاتی اش بگوید كه ما دنبال فرانسوی شدن یك مركز عظیم فرهنگی نیستیم.»
نویسنده كتاب «ارتش سری روشنفكران» همچنین به قصور «شورای شهر تهران» و مهندس مهدی چمران دراین خصوص می پردازد. فضلی نژاد ادامه می دهد: «آقای مهندس چمران یك استاد معماری است. من تعجب می كنم كه چطور ایشان در برابر همایش های شهر كتاب در حوزه معماری كه مثلا یكی از آنان روز 20 آبان 1389 با حضور شهرام پازوكی و سیدمحمد بهشتی برگزار شد، بی تفاوت هستند!؟ شما می دانید كه پازوكی از پابوسان نورعلی تابنده (قطب فرقه دراویش گنابادی) است و از مبلغان سیدحسین نصر (از مبلغان سنت گرایی) و هر دوی این ها خودشان را رهبر یك فرقه درویشی می دانند كه «فراماسونری معرفتی» در آثارشان موج می زند. از یك سو نیز، فراماسونری معرفتی بسیار نمادگرا و نشانه گراست و در حوزه معماری این ها نفوذ دارند. من اولا تعجب می كنم كه شورای شهری كه آقای چمران رئیس آن است، نسبت به وظیفه نظارتی خود درباره مجموع عملكرد فاسد شهر كتاب غفلت جدی كرده است و باید پاسخگو باشند، چون چند وقت پیش یكی از همین اعضای شورای شهر سخن از نفوذ نمادهای ماسونی در معماری شهرهای كشور گفت. خب اگر این نفوذ هست كه بعضا هم هست، مقصر شما هستید كه بر مكان های عمومی و نهادهای فرهنگی مهم پایتخت نظارتی ندارید كه یك دفعه شهر كتاب مثل روز 21 فروردین 1390 می شود محل برگزاری جلسه بیش از ده سفیر و نماینده كشورهای اروپایی!!!»
سؤال همیشگی این است كه چه باید كرد؟ فضلی نژاد معتقد است: «اینجا سؤال این است كه اگر شهر كتاب یك نهاد خصوصی است با چه مجوزی با سفارتخانه هایی كه رسما ایران را در اكثر زمینه ها تحریم علمی و اقتصادی كرده اند، ارتباطات پیاپی و همكاری دائم دارد؟ وزارت خارجه باید به مجلس و مردم گزارش بدهد كه چه نظارتی بر این فعالیت ها داشته است. اینجا، جای ورود شورای شهر تهران بالأخص كمیسیون فرهنگی آن برای یك تحقیق و تفحص جدی از شهر كتاب است. جای ورود دستگاه های امنیتی و قوه قضائیه است و تحقیق از نحوه ارتباطات به ظاهر فرهنگی سفارتخانه های كشورهای غربی كه 3 دهه دشمنی آشكار با نظام دارند، اما شهر كتاب اكنون به بهترین محل امن فعالیت های آنان در قلب ایران تبدیل شده است. این ارتباطات هم اغلب در دایره زمانی 2 سال گذشته برقرار شده است و بسیار مشكوك تلقی می شود.
عضو دفتر پژوهش های موسسه كیهان در خاتمه مصاحبه تفصیلی خود گفت: «جای پای ناشران ارزشی مثل قدر ولایت، موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی و... در مجموعه فروشگاههای شهر كتاب كجاست؟ جای پای كتاب های تولید شده توسط عمارهای انقلاب اسلامی یا آثار متعلق به اساتید بسیجی و انقلابی كه برای تحكیم گفتمان اصیل اسلام ناب تلاش می كنند در شهر كتاب كجاست؟ چرا ده ها همایش برای ستایش از نویسندگان و مولفان و هنرمندان اروپایی آن هم در ایام پس از فتنه سبز در شهر كتاب برگزار شده، اما همایشی درباره كلیدی ترین رویكردهای استراتژیك نظام مثل تهاجم فرهنگی، جنگ نرم، ناتوی فرهنگی و... برگزار نشده است، چون گردانندگان این موسسه بزرگ از شركاء و هواداران فتنه سبز و بعضا مانند صادق خرازی كه شهركتاب تندیس وی را ساخته، از فعالان فتنه بودند.»
فضلی نژاد همچنین با انتقاد از كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و وظایف آنان در قبال موسسه شهر كتاب می گوید: «13 دی 1390 حجت الاسلام روح الله حسینیان (عضو كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی) با همراهی مهندس فیروزان از ساختمان مركزی شهر كتاب بازدید كردند؛ درست هنگامی كه اوج تردد سفرای كشورهای اروپایی به این موسسه بود و جناب آقای حسینیان نیز داعیه مبارزه با فتنه را دارند. سؤال این است كه جناب حجت الاسلام حسینیان كه خود با مقوله تاریخ نگاری و نشر و كتاب و كار فرهنگی به هرحال انس دارند، چرا به عنوان نماینده و عضو كمیسیون فرهنگی مجلس پس از این بازدید، نسبت به مفاسد فرهنگی عدیده این موسسه فرهنگی سكولار، تا امروز موضع گیری نكردند و با حضورشان به نوعی صحه بر چنین فعالیت هایی گذاشتند؟! بی شك انتظار ما این است كه برخی تعارفات كنار گذاشته شود و برخوردها و تعاملات داخل چارچوب گفتمان اسلام ناب تعریف شود، خصوصا شأن كمیسیون فرهنگی مجلس و اعضاء آن ایجاب می كند كه برخورد قاطعی با این مفاسد فرهنگی داشته باشند و مطالبات رهبرمعظم انقلاب را از موسساتی مانند شهر كتاب مطالبه كنند.»
انتقاد شدید وزارت ارشاد از شهر كتاب
وضعیت شهر كتاب و چیدمان كتاب های نویسندگان دگراندیش و ضدارزشی به گونه ای است كه انتقاد شدید مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را نیز برانگیخته است.
بهمن دری معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت وگو با گزارشگر روزنامه كیهان می گوید: «دشمنان نظام به طور مستقیم و غیرمستقیم از همه ظرفیت های موجود در جبهه فرهنگی و جنگ نرم در حال بهره برداری هستند و من فكر می كنم مجموعه ای از توطئه های فرهنگی در حال شكل گیری است و كتاب هم به عنوان یك ابزار قوی فرهنگی بن مایه فكری، عقیدتی و سیاسی جامعه را تأمین می كند و به دلیل تأثیرگذاری فراوان مورد توجه خاص دشمن بوده و شهر كتاب نیز متأسفانه با عملكردی كه داشته دقیقا در این مسیر قدم برداشته است.»
دری به اهداف اولیه دایر شدن فروشگاه های شهر كتاب اشاره می كند و می گوید: «هدف این فروشگاه ها ترویج و ساماندهی حوزه كتاب بود، اما امروز واقعیت این است كه از اهداف اولیه فاصله گرفته اند.»
معاون فرهنگی وزیر ارشاد در پاسخ به این سؤال روزنامه كیهان كه مؤلفه های گسترش فرهنگ كتابخوانی در فروشگاه های شهر كتاب چگونه است، می گوید: «توسعه و گسترش فرهنگ كتابخوانی دارای مؤلفه های مختلفی است كه مثلا همسویی با نظام، ترویج كتب نویسندگان ارزشی و... همه از مؤلفه هایی است كه باید رعایت شود اما متأسفانه وجود تفكرات لیبرالیسم فرهنگی كه در گذشته امتحان خود را در مخالفت با انقلاب اسلامی پس داده است در این فروشگاه های شهر كتاب به چشم می خورد.»
وزارت ارشاد چكار كرده است؟
سؤال اساسی كه در نحوه نظارت بر شهر كتاب مطرح است این است كه نقش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در برخورد با تخلفات شهر كتاب چگونه است.
معاون فرهنگی وزیر ارشاد می گوید: «با بررسی های نامحسوسی كه انجام داده ایم به این نتیجه رسیده ایم كه شهر كتاب عملا به پایگاهی برای عرضه آثار فرهنگی، هنری مخالفان نظام مبدل گردیده است و در همین راستا در سال گذشته سه بار به مدیرعامل شهر كتاب آقای فیروزان تذكر دادیم و به ایشان گفتیم كه شهر كتاب عملا در جبهه دشمن قدم برمی دارد چرا كه مثلا از هزار عنوان كتاب موجود در ویترین این فروشگاه ها شاید تعداد انگشت شماری درباره دفاع مقدس و در حوزه دین و هنر و انقلاب به چشم می خورد و كتب ارزشی در این فروشگاه ها در سالهای اخیر جایگاهی ندارد و برعكس، كتاب هایی كه وزارت ارشاد براساس مر قانون جلوی انتشار مجدد آنها را گرفته است، در این نمایشگاه ها عرضه می شود.»
دری در پاسخ به این سؤال كه به غیر از تذكر، چه اقدام دیگری از سوی وزارت صورت گرفته، می گوید: «اصولا نظارت بر این مكان ها برعهده ما نیست و باید اصناف و شورای شهر در برخورد با شهر كتاب اقدام عملی انجام دهند.»
معاون فرهنگی وزیر با اشاره به قطع حمایت های مالی وزارت متبوعش از شهر كتاب می گوید: «در سال های گذشته شهر كتاب را مورد حمایت خود قرار می دادیم اما به دلیل منطبق نبودن اهداف این مراكز با اهداف كلان فرهنگی، هرگونه حمایت خود را از آنان قطع كرده ایم.»
از دری می پرسم كه حمایت های مالی وزارت ارشاد چقدر بود و اصولا منابع مالی این فروشگاه ها كجاست؟ می گوید: «حمایت های مالی ارشاد از این مراكز قابل توجه نبود و اینها به حمایت های مالی و اجتماعی شهرداری تهران متصل اند.»
معاون فرهنگی وزیر ارشاد معتقد است كه شهرداری و شورای شهر تهران و اصناف وظیفه نظارتی بر شهر كتاب را دارند كه متأسفانه تاكنون چنین كاری صورت نگرفته است.
ستون گزارش روز كیهان

نظرات() 
How can you get taller in a week?
پنجشنبه 16 شهریور 1396 06:19 ق.ظ
Actually when someone doesn't understand then its up to other visitors that they will help, so
here it takes place.
How do you stretch your Achilles?
دوشنبه 30 مرداد 1396 10:07 ق.ظ
Currently it looks like Drupal is the preferred blogging platform available
right now. (from what I've read) Is that what you're using on your blog?
http://bernardinehoutman.hatenablog.com/entries/2015/07/03
یکشنبه 15 مرداد 1396 09:36 ق.ظ
I know this if off topic but I'm looking into starting my own weblog and was curious what all is needed to get setup?
I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty
penny? I'm not very internet smart so I'm not 100%
sure. Any suggestions or advice would be greatly appreciated.
Kudos
http://victorinapalm.wordpress.com/2015/01/05/exercise-sessions-for-staph-infections-of-the-foot
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 01:57 ق.ظ
Thanks for finally writing about >كتاب روزنه ای به اندیشه ها و ایده های نو - گشتی در فروشگاه های شهر كتاب پایتخت (بخش پایانی) <Liked it!
BHW
چهارشنبه 30 فروردین 1396 08:14 ق.ظ
Thanks for sharing your thoughts about گشتی.
Regards
BHW
سه شنبه 22 فروردین 1396 02:50 ب.ظ
What's up colleagues, its enormous piece of writing on the topic
of teachingand completely defined, keep it up all the time.
manicure
جمعه 11 فروردین 1396 08:11 ب.ظ
Excellent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you're just
extremely excellent. I really like what you've acquired here, certainly like what
you're saying and the way in which you say it.

You make it enjoyable and you still take care of to keep it sensible.

I can't wait to read far more from you. This is really a terrific site.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
 • آخرین پستها

 • ابر برچسبها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :