تبلیغات
كتاب روزنه ای به اندیشه ها و ایده های نو - آمار سرانه ی مطالعه در ایران

كتاب روزنه ای به اندیشه ها و ایده های نو

یکشنبه 20 فروردین 1391

آمار سرانه ی مطالعه در ایران

نویسنده: محمدی نیا   

آمار سرانه ی مطالعه در ایران
از نظر جنسیت، مردان بیش‌تر از زنان كتاب می‌خوانند؛ به عبارت دیگر، متوسط مطالعه‌ی مردان 38/16 دقیقه و خانم‌ها 50/14 دقیقه است.
دبیركل نهاد كتابخانه‌های عمومی كشور با اعلام آخرین سرانه‌ی مطالعه در كشور اعلام كرد: در سرانه‌ی مطالعه‌ی كتاب به صورت فیزیكی كاهش مختصری داشته‌ایم و گرایش‌ها به سمت مطالعه به صورت مجازی افزایش پیدا كرده است.

منصور واعظی در نشستی كه امروز (سه‌شنبه، ششم مهرماه) در كتابخانه‌ی پارك شهر برگزار شد، با اعلام این خبر، گفت: تجمیع سرانه‌ی مطالعه در كشور در سه بخش كتاب (كتاب‌های غیردرسی، قرآن و ادعیه و مطالعه در فضای مجازی)، روزنامه‌ و نشریات در سال 87 ، 71/70 دقیقه در روز بوده كه در سال 88 چند درصد افزایش پیدا كرده و به 76 دقیقه رسیده است.
او در ادامه افزود: سنجشی كه در سال 88 برای بررسی سرانه‌ی مطالعه‌ی كشور انجام شده، با سنجش سال 87 تفاوت‌های عمده‌ای داشته است. ما برخلاف سال 87 كه یك نمونه‌ی دوهزارنفری را بررسی كردیم، در سال 88، یك نمونه‌ی 17هزار نفری را پوشش دادیم كه بر این اساس، ضریب خطا در آن كم‌تر از یك درصد است.
واعظی عنوان كرد: بر اساس هدف‌گذاری‌ای كه در سند چشم‌انداز نهاد انجام شده است مبنی بر این‌كه در سال 1404 جزو 15 كشور برتر جهان و كشور اول منطقه از نظر سرانه‌ی مطالعه بشویم، باید پایه‌ای را قرار می‌دادیم كه مشخص شود وضعیت مطالعاتی در كل كشور و به تفكیك استان‌ها به چه شكل است. به این منظور در سنجش سال 88 در هر استان یك نمونه‌ی 500 نفری را انتخاب كردیم كه بر این اساس با ضریب حدود 5/4 درصد خطا ‌توانستیم وضعیت مطالعه‌ی هر استان را بررسی كنیم.
او در ادامه گفت: در سنجش سال 88، وضعیت مطالعه در شهر و روستا و در بین قومیت‌ها و مذاهب مختلف نیز مورد ارزیابی قرار گرفته است، ضمن این‌كه میزان مطالعه‌ی قرآن و ادعیه را نیز جدا از سرانه‌ی مطالعه‌ی كتاب‌های غیردرسی بررسی كردیم.
دبیركل نهاد كتابخانه‌های عمومی كشور اعلام كرد: ما فقط به دنبال افزایش سرانه‌ی مطالعاتی نیستیم؛ بلكه می‌خواهیم گرایشات مطالعاتی را نیز در كشور مدیریت كنیم.
او افزود: بر اساس تفكیكی كه میان افراد باسواد و بی‌سواد جامعه انجام دادیم، حدود 15درصد از افراد جامعه سواد خواندن ندارند و 80درصد دارای سواد خواندن هستند. از سوی دیگر، درصد سواد خواندن در استان‌های مختلف متفاوت است كه بر این اساس، استان‌های البرز، سمنان و مازندران (89درصد) و استان‌های تهران، اصفهان، كرمان، یزد و بوشهر (88 درصد) بالاترین سواد خواندن و استان‌های سیستان و بلوچستان (73 درصد) و خراسان جنوبی و كردستان (78 درصد) پایین‌ترین سواد خواندن را دارا بودند.
واعظی با بیان این‌كه این سنجش درباره‌ی افراد بالای 12 سال و باسواد جامعه انجام شده است، اظهار كرد: حدود 98درصد جامعه‌ی بین 12 تا 25 سال ما دارای سواد خواندن هستند و وقتی این سنین افزایش می‌یابد، سواد خواندن كاهش پیدا می‌كند كه بر این اساس، افراد بالای 50 سال با 7/56 درصد، پایین‌ترین سواد خواندن را در جامعه دارند.
دبیركل نهاد كتابخانه‌های عمومی كشور اعلام كرد: در یك سال گذشته، 7/52درصد نمونه‌های مورد سنجش، مطالعه‌ی غیردرسی داشتند كه این مسأله در استان‌های مختلف متفاوت است و بر این اساس، استان هرمزگان با 63درصد و سپس كرمان، سمنان و مازندران بالاترین درصد مطالعه‌ی غیردرسی را داشتند. سپس استان‌های همدان (39 درصد) و خراسان شمالی و چهارمحال و بختیاری (40درصد) پایین‌ترین درصد مطالعه‌ی كتاب‌های غیردرسی را دارا بودند.
او درباره‌ی تعداد كتاب‌های غیردرسی كه در سال گذشته در نمونه‌های مورد نظر مطالعه شده است، گفت: میانگین تعداد مطالعه‌ی كتاب‌های غیردرسی در سال گذشته 7/2 جلد كتاب بوده است كه این میزان در بین افراد باسواد 2/3 جلد و در میان افراد باسواد اهل مطالعه 2/6 جلد كتاب بوده است.
واعظی درباره‌ی متوسط زمان اختصاص‌ داده‌شده در روز برای مطالعه‌ی كتاب‌های غیردرسی در فضای مجازی نیز اعلام كرد: جمع مطالعه‌ی كتاب‌های غیردرسی به صورت فیزیكی و در فضای مجازی همان 18 دقیقه در روز سال 87 است؛ اما با تفكیك این دو بخش مشخص شد كه 26/15 ثانیه مردم خود كتاب را (به صورت فیزیكی) مطالعه می‌كنند و تقریبا 2 دقیقه و 29 ثانیه كتاب در فضای مجازی مورد مطالعه قرار می‌گیرد. این متوسط، برای افراد باسواد (به صورت فیزیكی) 42/18 دقیقه است و برای افراد باسواد اهل مطالعه 15/35 دقیقه است و در تفكیك استان‌ها نیز بالاترین استان قم است با 72/22 دقیقه و پایین‌ترین استان خراسان شمالی است با 60/8 دقیقه.
دبیركل نهاد كتابخانه‌های عمومی كشور با بیان این‌كه سرانه‌ی مطالعه‌ی كتاب‌های غیردرسی در مناطق شهری و روستایی با یكدیگر متفاوت است، اعلام كرد: سرانه‌ی مطالعه‌ی كتاب‌های غیردرسی در مناطق شهری 55/18 دقیقه و در مناطق روستایی 17/9 دقیقه است.
او در ادامه گفت: از نظر جنسیت، مردان بیش‌تر از زنان كتاب می‌خوانند؛ به عبارت دیگر، متوسط مطالعه‌ی مردان 38/16 دقیقه و خانم‌ها 50/14 دقیقه است.
واعظی با بیان این‌كه 8/8 درصد افراد در جامعه‌ی ما به طور متوسط كتاب الكترونیك مطالعه می‌كنند، یا به عبارتی كتاب را در فضای مجازی می‌خوانند، اظهار كرد: این میزان در بین افرادی كه اهل مطالعه هستند، به 42درصد افزایش پیدا كرده است و تفاوت زیادی با سال قبل دارد كه بر این اساس می‌توان گفت احتمالا در سال‌های آینده جامعه ما به سمت مطالعه در فضای مجازی پیش می‌رود.
او افزود: متوسط مطالعه‌ی كتاب‌های الكترونیك در كل جامعه‌ی ما 2 دقیقه و 29 ثانیه، در میان افراد باسواد 97/2 دقیقه، در میان افراد باسواد اهل مطالعه 65/5 دقیقه و در بین افراد باسواد اهل مطالعه‌ی كتاب‌های الكترونیك 71/34 دقیقه در روز است.
دبیركل نهاد كتابخانه‌های عمومی كشور درباره‌ی سرانه‌ی مطالعه‌ی قرآن و ادعیه در كشورمان در سال گذشته گفت: متوسط زمان مطالعه‌ی قرآن و ادعیه در كل كشور 12/12 دقیقه یا 12دقیقه و 7 ثانیه در روز بوده است كه این آمار در بین افراد باسواد 43/14 دقیقه، در میان افراد باسواد اهل مطالعه 60/27 دقیقه و در میان افراد باسواد اهل مطالعه‌ی قرآن و ادعیه تقریبا 31 دقیقه بوده است.
او افزود: سرانه‌ی مطالعه‌ی قرآن و ادعیه در استان‌ها نیز نشان داد كه بالاترین میزان مطالعه‌ی قرآن و ادعیه به استان قم مربوط است با كمی بیش‌تر از 22 دقیقه و پایین‌ترین میزان مطالعه مربوط به خراسان شمالی و كردستان است با كمی بیش از 5 دقیقه در روز.
واعظی همچنین اعلام كرد: متوسط خواندن قرآن و ادعیه در میان مردان 64/10 دقیقه و در میان خانم‌ها 60/13 دقیقه است.
او اعلام كرد: سرانه‌ی مطالعه‌ی كتاب در كشور در سه بخش كتاب‌های غیردرسی، قرآن و ادعیه و مطالعه‌ در فضای مجازی مجموعا 9/30 دقیقه است كه از این میان 48/15 دقیقه كتاب‌های غیردرسی، 49/2 دقیقه كتاب‌های الكترونیك و 12/12 دقیقه قرآن و ادعیه است.
دبیركل نهاد كتابخانه‌های عمومی كشور در رابطه با سرانه‌ی مطالعه‌ی روزنامه در كشور هم گفت: بر اساس پاسخی كه نمونه‌ها به این پرسش دادند كه در هفته‌ی گذشته آیا روزنامه خوانده‌اند یا نه، 3/53 درصد از افراد باسواد، اهل خواندن روزنامه هستند. در میان استان‌ها نیز استان آذربایجان شرقی (5/65 درصد)، قم (3/62 درصد) و تهران (40/60 درصد) بالاترین درصد مطالعه‌ی روزنامه و استان‌های سیستان و بلوچستان (3/35 درصد) و آذربایجان غربی و یزد (با كمی بیش از 41 درصد) پایین‌ترین میزان افراد روزنامه‌خوان را به خود اختصاص می‌دهند.
او با بیان این‌كه سرانه‌ی تعداد روزنامه‌ی مطالعه‌شده در كشور به طور متوسط 53 واحد روزنامه است، اعلام كرد: میانگین روزانه‌ی مطالعه‌ی روزنامه در كشور 39 دقیقه و 30 ثانیه بوده است كه قم و تهران با 52 دقیقه بالاترین و استان یزد با حدود 17 دقیقه پایین‌ترین سرانه‌ی مطالعه‌ی روزنامه در كشور را داشته‌اند.
واعظی افزود: از نظر جنسیت نیز خانم‌ها با 32 دقیقه در روز كم‌تر از آقایان با 46 دقیقه در روز، روزنامه مطالعه می‌كنند.
او افزود: 7/37 درصد مردم جامعه‌ی ما مطالعه‌ی نشریات هفتگی، ماهنامه و فصلنامه‌ها را در برنامه‌ی خود دارند. متوسط زمان مطالعه‌ی نشریات در روز 6 دقیقه و 29 ثانیه در كل كشور است كه استان كرمان با 14/10 دقیقه و آذربایجان غربی بالاترین و خراسان شمالی با حدود 3 دقیقه پایین‌ترین سرانه‌ی مطالعه‌ی نشریات و هفته‌نامه‌ها در كشور را دارند.
دبیركل نهاد كتابخانه‌های عمومی كشور گفت: تجمیع میزان مطالعه در روز در كشور ما در سال گذشته در سه بخش كتاب (كتاب‌های غیردرسی، قرآن و ادعیه و مطالعه در فضای مجازی)، روزنامه‌ و نشریات به طور متوسط 76 دقیقه است كه اگر با سال 87 مقایسه كنیم، می‌بینیم كه ما در سرانه‌ی مطالعه‌ی كتاب به صورت فیزیكی كاهش مختصری داشته‌ایم و گرایش‌ها به سمت مطالعه به صورت مجازی افزایش پیدا كرده است.
واعظی اعلام كرد: بر اساس سنجش سرانه‌ی مطالعه در كشور در سال 88 می‌توان گفت كه كشور ما به سمت كشوری كه اهل مطالعه است، دارد گرایش پیدا می‌كند و از سوی دیگر فضای مطالعاتی از فیزیكی به سمت فضای مجازی سوق پیدا كرده است.
او افزود: در مقایسه با كشور‌های غربی می‌توان گفت كه سرانه‌ی مطالعه در كشور‌های غربی یا ثابت مانده و یا در حال كاهش پیدا كردن است؛ اما این سرانه در كشور ما در حال افزایش است كه این جای خوشحالی دارد.

منبع: ایسنا

نظرات() 
What do you do for a sore Achilles tendon?
یکشنبه 26 شهریور 1396 09:58 ب.ظ
It is perfect time to make some plans for the future and it's time
to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you
few interesting things or suggestions. Perhaps you can write
next articles referring to this article. I wish to read more things about it!
debukena.hatenablog.com
یکشنبه 15 مرداد 1396 08:53 ق.ظ
Awesome article.
ingeborgduis.hatenablog.com
جمعه 13 مرداد 1396 09:32 ب.ظ
I was wondering if you ever thought of changing the structure of your site?
Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the
way of content so people could connect with it better.
Youve got an awful lot of text for only having
one or 2 images. Maybe you could space it out better?
Foot Problems
یکشنبه 8 مرداد 1396 12:35 ق.ظ
Your mode of telling all in this piece of writing is truly pleasant, all can easily understand it, Thanks a lot.
BHW
جمعه 25 فروردین 1396 04:42 ب.ظ
Thanks in favor of sharing such a good idea, article
is fastidious, thats why i have read it completely
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
 • آخرین پستها

 • ابر برچسبها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :