تبلیغات
كتاب روزنه ای به اندیشه ها و ایده های نو - راهكاری مناسب در زمان مناسب

كتاب روزنه ای به اندیشه ها و ایده های نو

شنبه 22 مهر 1391

راهكاری مناسب در زمان مناسب

نویسنده: محمدی نیا   

راهكاری مناسب در زمان مناسب

علیرضا صدقی
نوجوانان علاقه زیادی به تجربه كردن بسیاری از كارها دارند و این جزو خصوصیات رفتاری این گروه سنی است.
فرزند شما در سنین نوجوانی و جوانی در معرض رفتارهای پرخطری قرار دارد و در صورتی كه در این زمینه آگاهی كامل نداشته باشد با مشكلات بسیاری مواجه می شود.
اكثر پدر و مادرها نسبت به این رفتار حساسیت دارند و می پرسند اگر ما به عنوان والدین روزی متوجه شویم كه آنها سیگار می كشند چگونه باید با این موضوع برخورد كنیم.
اما با توجه به جوان بودن فرزندمان بحرانی ترین زمان برای اوست و شاید برخورد تند ما در قبال فهمیدن این موضوع راه و روش درستی برای درك متقابل نباشد. پس باید به دنبال راهكاری بود كه اگر حس می كنیم فرزندمان در معرض آلودگی است بتوانیم با او ارتباط درست برقرار كنیم.
به طور كلی صحبت كردن با نوجوانان در مورد رفتارهای پرخطر، چندان هم ساده نیست. شاید آنها از گفت وگو در این مورد ناراحت شوند و شاید هم خجالت بكشند. البته صحبت درباره مسائل حساسی مثل سیگار و مواد مخدر نیاز به زمان و فرصت مناسبی دارد كه با برخوردهای مناسب و راغب كردن نوجوان به گفت وگو می توان به نتیجه كار خوشبین بود.
شاید در نگاه نخست وقتی بفهمید فرزندتان با این مسئله درگیر است، به كلی موضوع را نادیده بگیرید و قبول نكنید. شاید هم با برخورد قاطعانه و تند و گفتن هرچه زودتر این كار را ترك كن خود را خلاص كنید ولی باید قبول كنید كه ارتباط برقرار كردن و صحبت در این باره نیازمند زمان است.
تحقیقات نشان داده وقتی از جوانان در مورد رفتارهای پرخطر پرسیده شده است آنها نقش والدین را خیلی تأثیرگذار دانسته اند. ارتباط دو طرفه در مورد این گونه رفتارها باید هرچه زودتر بین والدین و بچه ها شروع شود و در طول نوجوانی استمرار داشته باشد. والدین باید خود را در هر چیزی كه زندگی فرزندشان را تحت تأثیر قرار می دهد به طور مثبت و مؤثر درگیر كنند.
این ارتباط شامل درك و توسعه روش ها و مهارت های مؤثر است. بعضی اوقات سخت ترین قسمت درمورد رفتارهای پرخطر شروع بحث با فرزند است یعنی بدانیم از كجا و چگونه بحث را شروع كنیم. شاید دیدن هشدارهای عمومی كه در تلویزیون نشان داده می شود فرصت مناسبی برای شروع بحث باشد.
جوانتان را به مناظره دعوت كنید. عكس العمل او را در قبال مواجهه با این جمله كه هرگز از یك دوست سیگار قبول نكن ببینید. دیدگاه خودتان را درمورد سیگار نكشیدن بیان كنید. از فرزندتان بخواهید طرز فكرش را درباره سیگار توضیح دهد. با همدیگر درمورد آمارهای مربوط به مصرف دخانیات در جوانان و اتفاقاتی كه در اثر مصرف آن رخ می دهد صحبت كنید.
خطرات ناشی از سیگار كشیدن را به او تذكر دهید
بررسی رفتارهای افراد مشهوری كه سیگار می كشند می تواند برای شروع بحث مفید باشد. پرسیدن از فرزند كه كدام یك از دوستانت سیگار می كشد فرصت مناسبی است كه احساسات فرزند خود را در این مورد بفهمید و به او بقبولانید كه نظر او را رد نمی كنید.
جامعه شناسان معتقدند شاید زمان شروع صحبت غیرقابل پیش بینی باشد و شما آمادگی آن را نداشته باشید ولی خودتان را متقاعد كنید كه در هر زمان، این آمادگی را دارید. گوش دادن به حرف ها و نظرهای فرزندتان در یك گفت وگوی مؤثر مهمترین اصل است.
این باور را به او بدهید كه برای حرف هایش ارزش قائل اید و حتی به سؤالات خاص او در این مورد می توانید پاسخ مناسب بدهید. شاید زمانی نیاز باشد با حركات چهره و بدن هم عكس العمل خود را در پاسخ به سؤالات او نشان دهید.
به خاطر داشته باشید كه حركات شما دقیقاً زیرنظر فرزندتان است و اگر در حالات شما كوچك ترین اثری از عصبیت ببیند از ادامه بحث خودداری می كند. زمان و مكانی را برای بحث انتخاب كنید كه او احساس آرامش و راحتی كند.
به خاطر داشته باشید كه بعضی از نوجوانان خیلی خجالتی اند و در محیط های شلوغ و حتی بعضی ها در مكان های خلوت در برقراری ارتباط و گفت وگو درمورد این مسأله خاص معذبند. شما به عنوان والدین مجبور نیستید وانمود كنید كه همه چیز را می دانید. اجازه دهید فرزندتان خودش هم به دنبال راهكار مناسب باشد. به هیجانات و احساسات فرزندتان توجه كنید و به گفتار و رفتارش هنگام توضیح این مسأله دقت كنید.
احساسات فرزندتان را درك كنید
شما می توانید از نوع رفتار و گفتار او به احساس او نسبت به سیگار یا تمایل او به كشیدن سیگار پی ببرید.
بگذارید فرزندتان بداند شما چطور احساسات او را درك می كنید. حتی اگر موافق نظر او نیستید خود را به شنیدن سخنان او راغب نشان دهید. بیشتر به رفتار و ایده ای كه فرزندتان نسبت به این موضوع دارد توجه كنید نه این كه شخصیت او چگونه است.
در برخورد با مسئله سیگار محتاطانه برخورد كنید. به فرزندتان نگویید آن دوستت كه سیگار می كشد فرد نالایقی است چرا كه فرزندتان شاید نسبت به این مسئله تدافعی برخورد كند و از ادامه گفت وگو سرباز زند.
نظرش را به زیان های سیگار جلب كنید و از خود او راه هایی بخواهید كه می تواند به ترك سیگار كمك كند. این به فرزند شما اجازه می دهد بر روی نتایج سیگار كشیدن تمركز داشته باشد.
از سوی دیگر یك بار صحبت كردن كافی نیست، سعی كنید این رابطه را ادامه دهید. بچه ها در سنینی قرار دارند كه اگر خود مرتكب این عمل شوند به خاطر قبح آن در نزد خانواده، دوست خود را مثال می زنند و در مورد رفتارهای او صحبت می كنند حال این كه خود او عامل این رفتارهاست.
جوانی سنی است كه بچه ها خیلی راحت تر و ساده تر با قوانین كنار می آیند. با رشد نوجوان، صحبت ها و هشدارها را تكرار كنید تا او بتواند رابطه اش را با شما برقرار كند.
یادتان باشد در حین صحبت با او چه می گویید، كی می گویید و چطور می گویید. اگر حتی وقتی می فهمید كه فرزندتان سیگاری است عصبانی شوید باید در مقابل او آرامش خود را حفظ كنید. از سخنرانی برای او پرهیز كنید چون آنها اصلا از این كار خوششان نمی آید.
اگر از او سؤالی می پرسید به دقت به جواب او گوش دهید ولی قضاوت نكنید. شاید فرزند شما در یك شب تعطیلی به یك میهمانی دعوت شود، از او در مورد شرایط میهمانی و این كه چه كسانی دعوتند و با چه كسی به میهمانی می رود گفت وگو كنید.
شما بهتر از هر كس دیگری فرزندتان را می شناسید. پس در این مورد كه چگونه با او برخورد كنید بهترین روش را خواهید داشت. زیرا تأثیرپذیری او از شما به مراتب بیشتر از دیگران است.
با او با زبان خودش صحبت كنید و لغات پیچیده به كار نبرید. برای او نتایج سیگار كشیدن از قبیل ابتلا به سرطان ریه و نارسایی های قلبی را توضیح دهید؛ هر چند سن او ایجاب نمی كند كه به آینده این كار بیندیشد و نگران آن هم نیست.
به او در مورد ارتباط با افراد سیگاری تذكر دهید و خاطرنشان كنید كه این افراد لباس هایشان بوی بد می دهد و دندان هایشان زرد است. این افراد در فعالیتهای ورزشی ناتوانی دارند و مشكلات تنفسی آنها مزید بر علت است. نوجوان عادت دارند برای توجیه كار خود بگویند همه این كار را انجام می دهند.
آنها خیلی مغرورند ولی با یك راهكار مناسب می توانید متقاعدشان كنید كه جمع كثیری از همكلاسی های او از سیگار بیزارند و در جامعه تعداد افراد غیرسیگاری به مراتب بیشتر از افراد سیگاری است.
در مورد هزینه این كار هم می توانید با او صحبت كنید كه چطور به جای خرید سیگار با پولش می تواند چیزهای مورد نیازش را بخرد.
بر اعصاب خود تسلط داشته باشید
برای ترك سیگار او را مجاب كنید با پزشك مشورت كند و این كه چه چیزهایی می تواند به او در این كار كمك كند.
تحقیقات نشان داده اغلب نوجوانان تا سن 13سالگی حداقل یك بار سیگار كشیدن را امتحان كرده اند. این موضوع نشان دهنده اهمیت موضوع صحبت با بچه هاست. بدانید آنها بیشتر از شما تأثیر می پذیرند تا از دوستانشان. عقاید و راهنمایی های شما در این مرحله، پیشرفت قابل توجهی در روابط میان فرزندتان و شما ایجاد خواهد كرد.او به دنبال راهی است كه استقلال خودش را امتحان كند و شاید سیگار كشیدن یك راه برای این منظور باشد.همان طور كه می بینید صحبت با نوجوان در مورد سیگار همراه با مرارت و سختی است و نیاز به حوصله دارد. باید راهكار مناسب را در زمان مناسب به كار برد تا او هم با كسب اعتماد به نفس به سوی خانواده بازگردد و درباره عواقب آن با اعضای خانواده گفت وگو كند.
 

نظرات() 
choc
سه شنبه 18 اردیبهشت 1397 12:42 ق.ظ
I'm now not sure the place you are getting your information, however great topic.
I must spend a while studying more or working out more. Thank you for magnificent
information I used to be searching for this info
for my mission.
gertrudepresume.hatenablog.com
چهارشنبه 18 مرداد 1396 03:49 ب.ظ
I enjoy what you guys are usually up too. This kind of clever work and exposure!
Keep up the awesome works guys I've incorporated you guys to my personal blogroll.
Can you grow taller with exercise?
دوشنبه 16 مرداد 1396 08:28 ب.ظ
Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I have truly
enjoyed surfing around your blog posts. In any case I will be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!
Foot Pain
یکشنبه 15 مرداد 1396 12:14 ب.ظ
Thanks for your marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it,
you can be a great author. I will be sure to bookmark your blog
and will come back at some point. I want to encourage you to ultimately continue your great work, have a nice day!
fergusonlfimjtsprg.snack.ws
یکشنبه 15 مرداد 1396 10:07 ق.ظ
I truly love your website.. Pleasant colors & theme. Did you make this web site yourself?
Please reply back as I'm hoping to create my very own blog and want to find out where you
got this from or what the theme is named. Thank you!
Emilio
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 09:24 ق.ظ
Hello, Neat post. There's an issue with your web site in web explorer, would test this?
IE nonetheless is the marketplace chief and a good
component of folks will pass over your fantastic writing due to this problem.
BHW
دوشنبه 28 فروردین 1396 05:08 ب.ظ
Excellent beat ! I would like to apprentice while you
amend your website, how could i subscribe for a blog site?
The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea
BHW
چهارشنبه 23 فروردین 1396 07:13 ب.ظ
I constantly spent my half an hour to read this webpage's articles or reviews every day
along with a cup of coffee.
BHW
سه شنبه 22 فروردین 1396 02:12 ب.ظ
What's up, just wanted to mention, I enjoyed this post.

It was practical. Keep on posting!
manicure
دوشنبه 14 فروردین 1396 09:32 ب.ظ
Hey just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren't loading properly.

I'm not sure why but I think its a linking issue. I've tried it in two different internet browsers and both show the same results.
manicure
جمعه 11 فروردین 1396 02:03 ق.ظ
Hey there, You have done an excellent job. I'll certainly digg it and personally suggest to my friends.
I'm confident they will be benefited from this site.
فرهمند
شنبه 22 مهر 1391 01:24 ب.ظ
بـــــزرگترین پورتال فروشگاهی کـــــشور ...
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
 • آخرین پستها

 • ابر برچسبها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :